Apollo PW6-VS+110-7700GT-600-13-BHS POWER-6 VS HVLP Paint Spray System – PLUS Package with 1.3mm Nozzle and Gravity Feed Cup
Regular price
Sale price
Quantity must be 1 or more
Feel free to call or chat with us for recommendations.
📦 Shipping times may vary contact us for more information
Click here for more info.
🔁 30-day returns. Click here for more info.
Precision Variable Power – POWER-6 VS™
Atomize Industrial Waterbase Coatings with No Thinning!
Advanced Features
Variable Speed Pressure Control
Adjust turbine pressure from 0.1 to 11.5 PSI for precise control and professional results with any finish.
Power & Efficiency
Delivers 11.5 PSI sealed pressure for smooth atomization with up to 80% transfer efficiency and 38% coating savings compared to compressed air systems.
Remote Control Operation
QuadraClean™ Filtration
Apollo-Flex™ 32' (8.8 m) Hose
Lightweight hose with quick-connect alloy couplers and an Ultra-Flex™ whip end for easy movement.
Handi-Hold™ Docking Station
Safely store or transport your spray gun and accessories.
  • Deluxe spray gun case
  • Remote control switch
  • Wrench (spanner)
  • Gun lube
  • Cleaning kit
  • Viscosity cup
  • 1.5 mm & 1.8 mm needle/nozzle sets
  • CHS air cap
  • Blow-off tool
Technical Specifications
Feature Details
Fan Stages 6
Sealed Pressure 11.5 PSI (0.793 bar)
Filter Type Dual (pre-filter & main filter)
Voltage / Frequency 120 VAC – 60 Hz
Weight 23 lbs (10.4 kg)
Dimensions (H × W × L) 14" × 9" × 12" (35.56 cm × 22.86 cm × 30.48 cm)