California Air Tools 10020DSPCAD Ultra Quiet & Oil Free Air Compressor w/ Auto Drain Valve
<iframe width="425" height="350" src="https://www.youtube.com/embed/le4o-cQu1e8" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>
Regular price
See Lower Price in Cart
Quantity must be 1 or more
Feel free to call or chat with us for recommendations.
📦 Ships in 3-5 days, shipping times may vary
Click here for more info.
🔁 30-day returns. Click here for more info.
10020DSPCAD Ultra Quiet & Oil-Free 2.0 Hp, 10.0 Gal. Sound Proof  Cabinet & Auto Drain
• 2.0 HP (Running / Rated) Motor
• 10.0 Gallon Steel Tank
• 6.40 CFM @ 40 PSI
• 5.30 CFM @ 90 PSI
• 130 PSI Maximum
• 58 Decibels
• Oil – Free (Dual Piston) Pump
• Two Pressure Control Gauges
• One Universal Quick Connector
• 14.0 Amps
• “NEW” SP Series Motor (SP-9421)
• Air Drying System
• 3000 Hours Before Service
• Sound Proof Cabinet
The Oil-Free Dual Piston Pump System is engineered for longevity, high performance and durability.
Large 10.0 gallon steel air tank.
To dry the air from the air compressor an Aftercooler and Dryer are utilized.
The sturdy large steel cabinet on caster wheels makes it easier to move and reduces the noise level.
The two latching door handles allows for easy access to the air compressor.''
Features:
* Ultra Quiet - Only 58 decibels
* Oil-Free Pump – Cleaner air for better tool operation. Less maintenance and Costs.
* Two pressure control gauges
* One - 1/4″ Industrial female quick connector
* Thermal Overload Protector
* 130 PSI Maximum Pressure
* Kick On Pressure 100 PSI - Kick Off Pressure 130 PSI
* 110v / 60 Hz
* Low Amp Draw - Only 14.0 Amps
* Tank fill rate from empty to full - 260 Seconds
* Recovery time from 100 PSI to 130 PSI - 70 Seconds
* Duty Cycle - 70/30
* Maximum continuous running 30-60 min. (Depending PSI & CFM)
* L (26") x W (30") x H (39.5")